En tonåring döms för misshandel sedan han slagit en busschaufför.
Efter en dispyt och ordväxling mellan en busschaufför och en tonring så lämnade busschauffören bussen för att konfrontera tonåringen. När busschauffören sedan återvände till sin hytt i bussen följde tonåringen efter och utdelade ett slag i ansiktet på busschauffören.
Busschauffören ska dock ha provocerat tonåringen som i sin tur utmanat busschauffören till en uppgörelse. Rätten konstaterar att tonåringen provocerats av busschauffören men att han ändå inte hade rätt att agera i nödvärn som han hävdade. Han döms nu till ungdomstjänst i 35 timmar och ska utge skadestånd till chauffören på nästan 27 000 kronor. Domen överklagades till Svea Hovrätt som inte ändrar på den. Händelsen inträffade i höstas.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.