En tonåring i Märsta döms till ungdomstjänst efter att ha sålt e-cigaretter via Instagram: - Jag skulle hjälpa familjen ekonomiskt, sa tonåringen i domstol.
Tonåringens familj hade det kärvt hemma varpå han tog det drastiska beslutet att börja sälja e-cigaretter, alltså nikotinfria cigarretter, via Instagram. – Jag trodde inte det var olagligt, har han uppget i förhör.
Han lyckades även övertala äldre familjemedlemmar att beställa i deras namn eftersom han var under 18 vid beställningarna. Men vid paketens ankomst till Arlanda packade tullen upp paketen och kontrollerade innehållet innan de hamnade hos mottagaren. På så sätt slog polis sedan till mot familjens bostad.
Försäljningen skedde via Instagram ich man betalte antingen kontant eller via Swish enligt utredningen. Han sålde även cigaretterna själv på olika platser, bland annat Sergels torg där polis kontrollerade honom vid ett tillfälle. I samband med utredningen uppgav tonåringen att han gav bort nikotinbehållarna som hör till cigaretterna till vänner som han visste var över 18 år. Tingsrätten dömer tonåringen till ungdomstjänst och föräldern till villkorlig dom för medhjälp till smuggling. Tonåringen döms för smuggling och Brott mot lagen om elektroniska cigaretter.
Fakta E-cigarett: Den definieras som cigarett eftersom den kan användas för konsumtion av nikotinånga via ett munstycke. Man kan även använda en patron eller tank för att röka nikotin. Lagen om elektroniska cigaretter trädde i kraft i juli 2017. Är man under 18 år är det olagligt att köpa produkten, det är också olagligt att sälja i Sverige utan tillstånd.
Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.
Blåljus Polisen har under söndageftermiddagen en polisinsats i ett villamområde i Steninge:- Ett hus är avspärrat, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu.
Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.
Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.
Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.
Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.
Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.
Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.