Foto: Arkivbild

Tonåring döms för misshandel

En tonåring i kommunen döms för att ha misshandlat en 18-årig ungdom på busstorget i Sigtuna i våras.

18-åringen sa att han kände ”Kartellen”, det fick 17-åring att ta till näven i maj på busstorget i Sigtuna. 18-åringen fick en knytnäve i ansiktet. Den 17-årige gärningsmannen uppgav i rätten att han kände sig hotad av 18-åringen. Attunda tingsrätt dömer 18-åringen till ungdomstjänst i 25 timmar och ska även betala 6200 kronor i skadestånd. Misshandel ska ha skett mellan 1-11 maj i år.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.