Foto: Märsta IK/Instagram

Tolv mål av ”Mulle” i Söderhamn

Märsta IK hade lekstuga mot Söderhamn på söndagen och vann med hela 28-2 efter 12 mål av Fredrik ”Mulle” Lindberg.

Trots att man bara åkte upp till Söderhamn med sex spelare var det inga problem för Märsta att avfärda hemmalaget. Målen fullkomligt regnade in bakom en hjälplös målvakt. Slutresultatet skrevs till 28-2 och MIK hänger på i toppen. Men man får hoppas att Edsbro slår ettan Djurgården på annandagen.

Ett av Mulles tolv mål mot Söderhamn. Klart godkänt??

Ett filmklipp publicerat av Märsta IK Herr (@marstaikherr)

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.