Foto: Daniel Iskander

Tio barn drabbades av vräkning

Sigtuna kommun är i toppen av antalet barn som är berörda av vräkning det första halvåret i år.

Bara i Malmö var fler barn drabbade i samband med vräkningar, femton barn berördes av vräkning i Malmö det första halvåret i år, i Sigtuna var det tio stycken vilket är en fyrahundraprocentig ökning jämfört med förra året då endast två berördes.

Det finns sedan tidigare ett regeringsbeslut på att barn inte ska drabbas när vräkningar genomförs av Kronofogden. Antalet barn i kommunen är den högsta sedan 2017 då samma antal drabbades, det är även den högsta noteringen sedan 2008. Vi fem tillfällen sedan 2008 har Sigtuna kommun haft noll drabbades barn. I hela länet rör det sig om 67 barn, Stockholm, Sigtuna, Södertälje och Lidingö står för drygt hälften.

Barnfamiljer med ensamstående föräldrar är extra utsatta, särskilt ensamstående mammor enligt Kronofogden:
– Ensamstående föräldrar har ofta små ekonomiska marginaler. Nu löper många även en stor risk att drabbas av pandemins effekter. Det är viktigt att samhället fångar signaler tidigt för att kunna motverka ett ökat antal vräkningar i den här gruppen, säger Johan Krantz enhetschef på Kronofogden.

Just Stockholm är ett av länen som ökar mest i antalet vräkningar och berörda barn, på andra håll i landet syns kraftiga minskningar.
– Som hyresgäst är det viktigt att agera om du får problem att betala din hyra. Ta kontakt med värden, sök stöd från kommunen och prata med familj och vänner. Det är alltid bättre att ta hjälp tidigt innan skulden hunnit växa sig stor, fortsätter Johan Krantz.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.