Fika och samtal om insamlingen Foto: TingvallaskolanDet går inte att ta miste på vad som gäller under fritids.Foto: TingvallaskolanMånga ville bidra, både barn och föräldrarFoto: Tingvallaskolan
Tingvallaelever stöttar Barncancerfonden
Elever på Tingvallaskolan stod för dagens initiativ då de på fritidshemmens dag startade en insamling till förmån för Barncancerfonden.
Efter att ha sett ett reportage i Lilla Aktuellt om barn med cancer så valde elever på Tingvallaskolan att starta en insamling där alla medel oavkortat går till Barncancerfonden. Insamlingen startade på tisdagen i samband med Fritidshemmens dag. Eleverna bjöd in både föräldrar och andra att stötta insamlingen. Engagemanget var stort bland eleverna och det är en del av projektet Barn hjälper Barn.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.