De tre misstänkta kom i ett sånt här flygplan till flygplatsen i Landskrona.Foto: Skärmdump/TV4
Tidigare märstbo inblandad spektakulär kokainsmuggling
En tidigare märstabo, 49 år gammal och numera folkbokförd i Stockholm, är misstänkt för inblandning i den spektakulära knarksmugglingen i ett flygplan som landade i Landskrona 30:e mars.
30:e mars landade ett mindre flygplan, Cessna 172, på Enoch Thulins flygplats i Landskrona. I lasten fanns 20 kilo kokain och polisen slog till direkt vid landning. Tre män greps, en från Småland, en från Sörmland och en tredje från Stockholm. märsta.nu kan avslöja att stockholmaren tidigare varit bosatt i Märsta. Internationella Åklagarkammaren som handlägger ärendet bekräftar att mannen som är 49 år gammal har ett förflutet i Märsta. Mannen förekommer även sedan tidigare i brottsregistret och är känd av polisen. – Jag har hållit på med narkotikautredningar sedan 1990 och jag har inte stött på något liknande ärende med flygplan, sa åklagare Stefan Gradler vid internationella åklagarkammaren i Malmö till Helsingborgs Dagblad i samband med tillslaget.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.