De tre misstänkta kom i ett sånt här flygplan till flygplatsen i Landskrona.Foto: Skärmdump/TV4
Tidigare märstbo inblandad spektakulär kokainsmuggling
En tidigare märstabo, 49 år gammal och numera folkbokförd i Stockholm, är misstänkt för inblandning i den spektakulära knarksmugglingen i ett flygplan som landade i Landskrona 30:e mars.
30:e mars landade ett mindre flygplan, Cessna 172, på Enoch Thulins flygplats i Landskrona. I lasten fanns 20 kilo kokain och polisen slog till direkt vid landning. Tre män greps, en från Småland, en från Sörmland och en tredje från Stockholm. märsta.nu kan avslöja att stockholmaren tidigare varit bosatt i Märsta. Internationella Åklagarkammaren som handlägger ärendet bekräftar att mannen som är 49 år gammal har ett förflutet i Märsta. Mannen förekommer även sedan tidigare i brottsregistret och är känd av polisen. – Jag har hållit på med narkotikautredningar sedan 1990 och jag har inte stött på något liknande ärende med flygplan, sa åklagare Stefan Gradler vid internationella åklagarkammaren i Malmö till Helsingborgs Dagblad i samband med tillslaget.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.