Amilia StapelfeldtFoto: Folklistan/montage märsta.nu

Tidigare M-politikern kandiderar för Folklistan

Amilia Stapelfeldt, tidigare Sigtunabo och moderatpolitiker, meddelar nu att hon ställer upp som kandidat för EU-valet med partiet Folklistan.

Med en bakgrund som Sveriges första politiska influencer, prisad kommunikatör och opinionsbildare, tar Stapelfeldt steget in i den politiska arenan på en ny nivå. Hon tar nu plats i Folklistan. Folklistan lanserades i veckan och leds av förre S-politikern och influencern Jan-Emanuel Johansson och förre KD-politikern Sara Skyttedal. I en intervju med sajten Influens säger hon att EU inte ska vara en plats för lösningar på problem som inte finns:
– Oavsett om det gäller de fastsatta skruvkorkarna på mjölkpaketen, EU-lagar som skapar massuppsägningar hos svenska ambulanssjukvårdare eller frågan om att förbjuda det svenska snuset. EU ska inte styra över Sverige på det sättet, det var aldrig meningen att det var så det skulle bli när vi gick med.

Under riksdagsvalet 2022 nådde Stapelfeldt över en kvarts miljon svenska väljare genom sina digitala kanaler. Hon har gjort det till sitt signum att bryta ner komplexa politiska frågor till mer greppbara sammanhang för sin publik, vilket har gjort henne till en framträdande röst i den politiska diskussionen.

Stapelfeldt har tidigare varit engagerad i Moderaterna men definierar sig själv som en oberoende liberal. Hon brinner särskilt för försvarspolitik och anser att EU:s inflytande över svenska medborgares liv och frihet bör minska, då det enligt henne har gått över styr. I tonåren var hon aktiv för Moderaterna i Sigtuna kommun och ordförande i det lokala Moderata Ungdomsförbundet. Stapelfeldt är numera bosatt i Stockholm. 2020 var hon även med i Big Brother och fick lämna som åttonde person.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.