Amilia StapelfeldtFoto: Folklistan/montage märsta.nu

Tidigare M-politikern kandiderar för Folklistan

Amilia Stapelfeldt, tidigare Sigtunabo och moderatpolitiker, meddelar nu att hon ställer upp som kandidat för EU-valet med partiet Folklistan.

Med en bakgrund som Sveriges första politiska influencer, prisad kommunikatör och opinionsbildare, tar Stapelfeldt steget in i den politiska arenan på en ny nivå. Hon tar nu plats i Folklistan. Folklistan lanserades i veckan och leds av förre S-politikern och influencern Jan-Emanuel Johansson och förre KD-politikern Sara Skyttedal. I en intervju med sajten Influens säger hon att EU inte ska vara en plats för lösningar på problem som inte finns:
– Oavsett om det gäller de fastsatta skruvkorkarna på mjölkpaketen, EU-lagar som skapar massuppsägningar hos svenska ambulanssjukvårdare eller frågan om att förbjuda det svenska snuset. EU ska inte styra över Sverige på det sättet, det var aldrig meningen att det var så det skulle bli när vi gick med.

Under riksdagsvalet 2022 nådde Stapelfeldt över en kvarts miljon svenska väljare genom sina digitala kanaler. Hon har gjort det till sitt signum att bryta ner komplexa politiska frågor till mer greppbara sammanhang för sin publik, vilket har gjort henne till en framträdande röst i den politiska diskussionen.

Stapelfeldt har tidigare varit engagerad i Moderaterna men definierar sig själv som en oberoende liberal. Hon brinner särskilt för försvarspolitik och anser att EU:s inflytande över svenska medborgares liv och frihet bör minska, då det enligt henne har gått över styr. I tonåren var hon aktiv för Moderaterna i Sigtuna kommun och ordförande i det lokala Moderata Ungdomsförbundet. Stapelfeldt är numera bosatt i Stockholm. 2020 var hon även med i Big Brother och fick lämna som åttonde person.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.