Planets rutt som startade och avslutades på Arlanda. Foto: Skärmdump/Flightradar24

Thomas Cook-planet flög ett hjärta

Ett Thomas Cook-plan som provflögs från Arlanda under annandagen formade ett hjärta över Stockholm.

Många flygentusiaster uppmärksammade att Thomas Cook-planet som startade från Arlanda på annandagsmorgonen flög ett hjärta över Stockholm. Flygningen har även uppmärksammats i de flesta större medier i landet.
– Vi måste ta ut planet på en kort tur en gång i veckan för att se att allt fungerar, och idag blev det ett hjärta eftersom det är jul, säger Charlotte Hallencreutz, pressinformatör på resebolaget Ving, till SVT Stockholm.

Planet hade inga passagerare ombord och den hjärtformade resan var helt piloternas initiativ. De fick före avfärd klartecken för att flyga hjärtat över Stockholm. Planet stod som reservflyg på Arlanda, redo att tas i bruk om något annat plan skulle tas ur drift.

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening