Rakhmat Akilov
Personal på Circle K larmade

Terroristen desperat på Arlanda: ”Måste ta mig härifrån”

39-årige terroristen Rakhmat Akilov hamnade på Arlanda och skrev sedan i en chatt att han måste ta sig därifrån.

Det är fortfarande mycket som är oklart kring varför 39-årige terroristen Rakhmat Akilov hamnade på Arlanda och sedan i Märsta, slump eller var det en del av planen? Uppgifter som framkommit under måndagen tyder på att det var en slump. Direkt efter dådet skrev han på en chatt för IS-terrorister
– Det gick dåligt, jag körde över några, men bilen körde fel. Nu är jag på flygplatsen, en återvändsgränd, rapporterar Dagens Industri. Jag har kört över tio människor i centrum av Stockholm, nu måste jag försöka ta mig härifrån!

Mannen tog därefter bussen till Märsta, han kändes igen på Circle K, enligt Dagens Industri var det personal på bensimnacken Circle K som larmade. Kort därefter greps han, enligt uppgift var det Arlandapolisen som hann ikapp honom och stod för gripandet innan resterande pådrag hann ut.

Uppgiften om att det var personal på Circle K som larmade förstärks av Aftonbladets uppgifter. Enligt tidningen ska mannen ha klivit in i butiken och uppträtt märkligt. I samband med gripandet erkände han brottet.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.