Foto: Jamshid Jamshidi

Terminal 5 utrymdes efter bombhot

Terminal 5 på Arlanda utrymdes under natten på grund av bombhot.

Det var vid 00:40-tiden som Arlandas terminal 5 fick utrymmas efter att en man uttalat att han hade en bomb rapporterar Aftonbladet. Incidenten bombhotet inträffade i bagagehallen. Polisen fick larm klockan 00.42 från säkerhetspersonal på platsen. En man i 50-årsåldern hade påstått att han hade en bomb i en kasse, men det visade sig vara kläder. Mannen greps och misstänks nu för olaga hot och falsklarm. Enligt Jens Mårtensson, vakthavande befäl vid polisen, hade mannen en historia av psykisk ohälsa och tidigare påhitt. Händelsen skapade stor uppståndelse bland övriga resenärer.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.