I morgon onsdag kommer Terminal 4 att tas i bruk men det är inte helt säkert att köerna minskar för det.
Terminal 4 öppnar igen efter pandemin på onsdag för att Swedavia ska kunna hantera det ökade resenärstrycket som de senaste veckorna inneburit mycket kraftiga köer till säkerhetskontrollen. 130 nya medarbetare har rekryterats rapporterar SVT för att arbeta i säkerhetskontrollen. Men många är dock under den säkerhetsprövning som krävs för att bli godkända, något som kan ta flera veckor. – Det jag kan säga är att vi har personal på väg in och att vi gör ett antal extraordinära insatser för att möta det ökande resandet, men bemanningsfrågan i detalj får vi återkomma till, säger Peter Värring, pressansvarig på Swedavia
Terminal 2 har öppnats upp sedan i höstas. – Vi gör allt vi kan för att försöka stärka bemanningen men exakt hur det kommer se ut på onsdag kan jag inte svara på, men vi kommer givetvis ha bemanning på plats för att underlätta det flöde vi nu ser. Men det är ett svårt läge och det är just därför vi gör dessa åtgärder just nu, säger Peter Värring.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.