Terminal 2 utrymdes sedan ett automatlarm utlösts. Det visade sig vara en mindre rökutveckling i fläktsystemet men utrymningen drog ut på tiden eftersom ytterligare ett automatlarm utlöstes.
Rök upptäcktes på Terminal 2 vid 17-tiden och byggnaden utrymdes. Det ska vara nån lätt form av rök men utrymning har skett av säkerhetsskäl uppger Aftonbladet. märsta.nu är på plats och stämningen är lugn men det finns röklukt. Resenärer väntar utanför terminalen och ingen biltrafik släpps upp. Det är oklart hur detta påverkar flyget. Plan har dock setts landa.
Rökutvecklingen ska ha orsakats av ett fläktskåp och brandkår arbetar med att undersöka saken närmare. I samband med att insatsen avslutades kl. 18.38 så utlöstes ett ny automatlarm. Klockan 18.45 var det dock färdigt och alla resenärer kunde återvända. Flera plan försenades med anledning av branden.
Nyheter Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man i 20-årsåldern från Märsta som dömts för bland annat försök till grovt våld mot tjänsteman.
Notiser Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man från Märsta som dömts för mordförsök på sin arbetsgivare. Händelsen inträffade på en byggarbetsplats i Sollentuna i samband med en konflikt om lön.
Blåljus Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.
Blåljus Polisen registrerade 142 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 31. Av dessa ska 77 brott ha begåtts under veckan, medan övriga avser händelser vid en tidigare tidpunkt.
Nyheter Tågtrafiken i Sigtuna kommun hade ovanligt många förseningar i juli. Av cirka 8 300 tåg som passerade Arlanda C, Märsta eller Rosersberg kom 998 mer än fem minuter sent, vilket motsvarar 12 procent.
Blåljus En man i 50-årsåldern har gripits misstänkt för att ha misshandlat sin partner i Sigtuna. Händelsen inträffade på torsdagskvällen och ska ha skett i närvaro av parets gemensamma barn.
Blåljus Under torsdagen inträffade en trafikolycka på väg 263 mellan Märsta och Sigtuna. Två personbilar kolliderade, vilket ledde till att räddningstjänst, polis och ambulans larmades till platsen.
Nyheter Sigtuna tillhör de kommuner i Stockholms län med högst arbetslöshet. Det visar Arbetsförmedlingens senaste rapport för det andra kvartalet 2025.