Rosersbergsbadet Foto: arkiv

Temperaturen sjunker i badvattnet

Efter två veckor med ostabilt och kallare väder har även temperaturen i vattnet sjunkit.

Med start på tisdag vankas det sommar igen och vi kan framåt onsdag torsdag ha temperaturer över 25 grader. Men på grund av det ostabila vädret i juli har temperaturen i vattnet sjunkit, tidigare har det varit kring 23 grader i Mälaren nästan vid samtliga strandbad. Nu är det som varmast 21.0 i Rosersberg. Vid kommunens fyra strandbad är det mellan 20,5-21 grader varmt. Samtliga bad har tjänligt vatten.

Temperaturer vid strandbaden
Munkholmen 20,7
Rosersberg 21,0
Sjudargården 20,6
Steningebadet

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening