Munkholmen

Temperaturen ökar i strandbaden

Kommunens strandbad blir allt varmare, samtliga ligger kring 23 grader varmt.

Under sommaren lockar Sigtuna kommuns badplatser många besökare som söker svalka och rekreation. De senaste mätningarna visar att vattentemperaturerna ligger på behagliga nivåer och att vattenkvaliteten bedöms som tjänlig på samtliga badplatser. Inga tecken på algblomning har rapporterats.

Vid Munkholmsbadet är vattentemperaturen 22,8°C och bedömningen visar att vattnet är tjänligt utan någon algblomning. Rosersbergsbadet uppvisar en temperatur på 23,4°C med samma positiva bedömning av vattenkvaliteten. Sjudagårdsbadet har en temperatur på 23,5°C och även här är vattnet tjänligt utan tecken på algblomning. Steningebadet, med den högsta uppmätta temperaturen på 24°C, visar också tjänligt vatten utan algblomning.

En nackdel i nuläget är att det inte råder badväder. Den senaste tiodygnsprognosen från SMHI förutser kring 19-21 grader och molnigt/växlande molnighet samtliga dagar. Samt att det finns risk för nederbörd. Den lägre temperaturen och molnigheten medför att vattnet inte heller värms upp i lika hög utsträckning.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.