Sjudargården i Sigtuna är kallast

Temperaturen i Mälaren sjunker

Den senaste mätningen av strandbaden i kommunen visar en lägre temperatur än föregående vecka

Det kan bli en varm helg med högsommartemperaturer. Vill man svalka sig så finns de många stränderna i kommunen där några är EU-märkta. De senaste badtemperaturerna visar att vattentemperaturen gått ner något i Mälaren. Varmast är det på Steningebadet med nästan 19,7 grader och kallast på Sjudargården med 17.3. Samtliga har tjänligt vatten enligt Sigtuna kommun.

Temperaturer
Munkholmen 18,5 grader
Rosersbergsbadet 19 grader
Sjudargården 17.3 grader
Steningebadet 19,7 grader

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening