Foto: SL/Pressbild

Tekniska felet åtgärdat

Trafikverkets tekniska fel har åtgärdats och vid 11-tiden rådde inga större störningar längre i SL-trafiken.

Trafikverket drabbades av ett tekniskt fel vid 5-tiden i morse som innebar att tågförare inte kunde plocka ut sina körordrar ur Trafikverkets system och istället tvingades använda ett nödsystem rapporterar SVT Uppsala. Förseningar uppstod i all tågtrafik i hela länet. Vid 8-tiden var det löst men förseningar kvarstod till cirka 10-tiden för SJ. För SL låg de kvar lite längre men nu vid 11.13 är det inga större störningar enligt SL:s hemsida.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.