Foto: SL/Pressbild

Tekniska felet åtgärdat

Trafikverkets tekniska fel har åtgärdats och vid 11-tiden rådde inga större störningar längre i SL-trafiken.

Trafikverket drabbades av ett tekniskt fel vid 5-tiden i morse som innebar att tågförare inte kunde plocka ut sina körordrar ur Trafikverkets system och istället tvingades använda ett nödsystem rapporterar SVT Uppsala. Förseningar uppstod i all tågtrafik i hela länet. Vid 8-tiden var det löst men förseningar kvarstod till cirka 10-tiden för SJ. För SL låg de kvar lite längre men nu vid 11.13 är det inga större störningar enligt SL:s hemsida.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.