Taxorna höjs i kultur- och fritidsverksamheten

Kommunledningen yrkade höjning av fritidstaxorna vilket ledde till en lång debatt i fullmäktige på torsdagskvällen.

Kommunledningen föreslog en höjning av taxorna gällande hallar, planer och andra aktiviteter inom kultur- och fritidsverksamheten. Kultur- och fritidsnämndens ordförande Lars Björling (SfS) motiverade beslutet mot bakgrund av de ökade kostnaderna för verksamheterna och att priset varit för lågt redan 2017 under Socialdemokraternas tid.

Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Socialdemokraterna vädjade till kommunledningen att inte klubba igenom förslaget eller att någon ledamot skulle ”byta sida”.

Moderaternas Mattias Askerson sa i talarstolen att man hade behövt stänga anläggningar om det hade varit fortsatt S-budget sedan 2017, nu kan man hålla igång istället men med en liten höjning. Oppositionsrådet Marie Axelsson menade att förslaget slår mot barnen och hälsan där barnfetman i länet är den högsta i länet.
– Vi biter oss i svansen när inflationen är hög och familjer har det svårt, sa Axelsson (S).

Efter debatten kunde dock kommunledningens förslag klubbas igenom efter votering där kommunledningens förslag fick stöd av SD med röstsiffror 37-24. Därmed blir det en ökning i taxorna från och med 1 januari 2023.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening