En taxiresenär i Stockholm blev chockad över priset på sin resa till Arlanda flygplats. Istället för att betala notan valde han att ringa polisen för att klaga. Polisen, som fick ta emot samtalet, uppmanade dock mannen att betala sin nota för att undvika misstankar om brott.
Händelsen inträffade vid 15-tiden på måndagen när mannen insåg att taxiresan var för dyr rapporterar UNT.se. Han ansåg att det var orimligt och beslutade sig för att kontakta polisen. Rebecca Landberg, presstalesperson hos polisen, förklarar: “Om han inte hade betalat, skulle det ha räknats som bedrägeri. Nu har han dock betalat och undgår därmed misstankar.”
Polisen rekommenderade mannen att lösa situationen genom att betala notan istället för att eskalera det till en brottsutredning. Detta visar vikten av att hantera konflikter på ett lagligt sätt och undvika onödiga problem.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.