Foto: Jamshid Jamshidi

Taxichaufför larmade om misshandel

Polis fick rycka ut till en misshandel på Arlanda där en taxichaufför uppgav att han misshandlats.

UNT.se rapporterar att på torsdagskvällen larmades polisen till Arlanda efter en incident där en taxichaufför uppgavs ha blivit misshandlad. Vid ankomsten till platsen gjorde den misstänkte gärningspersonen en motanmälan om misshandel. Enligt polisens presstalesperson Anna Westberg är händelseförloppet oklart, och polisen har nu registrerat två anmälningar om misshandel.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.