Foto: Jamshid Jamshidi

Taxichaufför larmade om misshandel

Polis fick rycka ut till en misshandel på Arlanda där en taxichaufför uppgav att han misshandlats.

UNT.se rapporterar att på torsdagskvällen larmades polisen till Arlanda efter en incident där en taxichaufför uppgavs ha blivit misshandlad. Vid ankomsten till platsen gjorde den misstänkte gärningspersonen en motanmälan om misshandel. Enligt polisens presstalesperson Anna Westberg är händelseförloppet oklart, och polisen har nu registrerat två anmälningar om misshandel.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.