Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Taxi körde mot färdriktning och hamnade i diket

Under söndagsmorgonen körde en taxi mot färdriktningen på Arlandaleden vilket slutade i avkörning ner i diket.

En dramatisk händelse utspelade sig tidigt på söndagsmorgonen när en taxibil körde i hög hastighet och i fel riktning på Arlandaleden, mot terminal fem, innan den slutligen kraschade ner i diket. Enligt polisen inträffade olyckan strax efter klockan sex på morgonen.

Anna Westberg, presstalesperson vid polisen, uppger för UNT.se att en anmälan om grov vårdslöshet i trafiken har upprättats i samband med händelsen. Föraren av taxibilen, vars skadeläge är ännu oklart, togs omhand av ambulanspersonal och fördes till sjukhus för vård.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.