Taxeringsvärdena har gått upp 23 procent i Sigtuna kommun. Här nybygge i SigtunaFoto: Daniel Iskander

Taxeringsvärdena upp i kommunen

Sigtuna är en av de kommuner i länet som ökat när det gäller taxeringsvärde för småhus, men man ligger i jämfört med resterande kommuner lägst i ökningen.

Samtliga kommuner i Stockholms län har ökade taxeringsvärden sedan 2015. Mest i Järfälla med 43 procent, länssnittet är 33 procent. I Sigtuna kommun rör det sig om en ökning på 23 procent. Det är 6066 småhus som berörts och fått en ökning med i snitt 1215 kronor. Men för 2018 väntar en högre ökning då taxeringen går upp med en procent.

Villaägarnas Riksförbund som låtit SCB ta fram siffror över taxeringsvärdena sedan 2015 samt ökningen 2018 är kritiska till reformen om skattehöjning av taxeringsvärdet på småhus:
– Med de gamla fastighetsskattereglerna, då skatten låg på 1 procent av taxeringsvärdet, hade skatten i genomsnitt legat på 39 100 kronor i Stockholms län. Människor hade fått gå från gård och grund. Reformen var nödvändig, men vår granskning visar att skattehöjningarna blir betydande för dem som ligger under taket på 7 950 kronor år 2018. Intäkterna från fastighetsskatten är större nu än före reformen 2008. Småhusägarna är och förblir en kassako för staten, kommenterar Håkan Larsson, boendeekonom på Villaägarnas Riksförbund.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening