Tränarna Jakob Beltowski och Tommy Andersson med klubbens deltagare på Kanku Open i GävleFoto: Insändarbild

Tävlingspremiär för Sigtuna Budoklubb

Sigtuna Budoklubbs Tsu Shin Gen sektion har tävlat i Kanku Open i Gävle och kom hem med tre medaljer.

Den gångna helgen tävlade Sigtuna Budo i Kanu Open med ett 70-tal deltagare från olika klubbar i mellan-Sverige. Tävlingen vänder sig till barn mellan 7-14 år.
– Bland nästan 70 anmälda deltagare, presterade klubbens tävlande på högsta nivå med varierade tekniker och högt tempo. Samtliga fick chansen att gå flera matcher mot jämt matchade motståndare, berättar huvudtränare Jakob Beltowski.

Tävlingen innebar även debut för deltagarna och trots tävlingsnerver blev det två silver, ett brons och två femteplatser. Fina resultat enligt Jakob Beltowski. Sigtuna Budoklubb har fortsatt intagning till sin verksamhet och vänder sig till alla barn, ungdomar och vuxna i kommunen. Man håller till i Prästängshallen i Sigtuna.

Resultaten
Silver, Enna Kadrovic, Flickor 8-9 år
Silver, Leila Lagerbjelke, Flickor 8-9 år
Brons, Elliot Iskander, Pojkar 10-11 år
5:e plats, Neil Saxena, Pojkar 8-9 år
5:e plats, Theo Kadrovic, Pojkar 10-11 år

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.