Alice Tapper förbereder sig för OSFoto: Instagram/Alice Tapper

Tapper nära OS-truppen

Alice Tapper från Märsta siktar mot OS i Paris 2024 tillsammans med sin häst Doge Dogelito, ägd av Lasse Tapper och tränad vid Jump Club Ridsportförening. Med drygt sju månader kvar till OS arbetar hopplandslaget mot att förbereda sig inför den stora tävlingen.

Alice Tapper från Märsta siktar mot OS i Paris 2024 tillsammans med sin häst Doge Dogelito, ägd av Lasse Tapper och tränad vid Jump Club Ridsportförening. Med drygt sju månader kvar till OS arbetar hopplandslaget mot att förbereda sig inför den stora tävlingen.

Förbundskaptenen för hoppning, Henrik Ankarcrona, betonar vikten av att skräddarsy träningsupplägg för varje häst inför OS. Efter guldtriumfen i Tokyo 2021 ser han med tillförsikt fram emot OS-året och vill dra nytta av lagtävlingar som förberedelse inför mästerskapet.

Under den kommande vintern och våren kommer landslaget att fokusera på att förbereda sig för potentiella mästerskap. Henrik Ankarcrona framhåller att individuell planering är nyckeln och att strategierna kan behöva justeras längs vägen.

Svensk hoppning befinner sig på en framgångsvåg med flera mästerskapsguld. För att fortsätta den positiva trenden har landslagsledningen skapat både en mästerskapstrupp och en U25-trupp för att inkludera fler talangfulla ryttare och förbereda sig inför framtida tävlingar.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening