Kristoffer Tamsons (M), trafiklandstingsråd.

Tamsons: Kollektivtrafiken är ingen frizon för tiggeri

Trafiklandstingsrådet Kristoffer Tamsons (M) vill efter att Högsta förvaltningsdomstolen gett kommuner möjlighet att förbjuda tiggeri även lagen prövas i kollektivtrafiken.

Det är fritt fram för kommuner att förbjuda tiggeri med hänvisning till ordningslagen. Moderaterna i Sigtuna kommun är öppna för att utreda saken. Trafiklandstingsrådet Kristoffer Tamsons (M) vill även testa lagen i kollektivtrafiken, detta eftersom domen förbjuder tiggeri utanför kollektivtrafikens spärrar men inte innanför enligt en debattartikel som Tamsons skriver i Expressen.
– Kollektivtrafiken kan inte vara ett socialkontor eller ett natthärbärge för människor som behöver hjälp någon annanstans, av exempelvis socialtjänsten eller kommunerna.

Tamsons menar att dagens situation riskerar att ge olika typer av lagstiftning för tiggeri, utanför och innanför spärrlinjen:
– Detta riskerar att leda till att ännu fler söker sig till kollektivtrafiken för att ägna sig åt andra aktiviteter än att resa. Kollektivtrafiken kan och ska inte ta hand om de delar där socialtjänsten brister. Kollektivtrafiken är till för betalande resenärer, skriver Tamsons.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Nyheter Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Nyheter Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Nyheter Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Nyheter Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Nyheter Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Nyheter Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.