Tamsons har varit ledande trafikpolitiker i Region Stockholm under två mandatperioder. Han har vid flera tillfällen besökt Märsta station och varit med om att fatta beslut om att bygga om stationen. Foto: Pressbild
Tamsons förslås ta över som M-topp i regionen
Förre trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) föreslås ta över efter sin partikollega Irene Svenonius som gruppledare för den moderata gruppen.
Nomineringskommittén för Moderaterna i Region Stockholms fullmäktigegrupp har tagit ett enhälligt beslut om att föreslå Kristoffer Tamsons som ny gruppledare och Axel Conradi som ny vice gruppledare. Detta efter att Irene Svenonius nyligen meddelat sin avgång från sina politiska uppdrag.
Beslutet att nominera Tamsons och Conradi till ledande positioner inom partiet kommer att formellt fattas vid ett extra sammanträde med Moderaternas regionfullmäktigegrupp som är planerat till onsdagen den 20 mars. Kristoffer Tamsons har tidigare innehaft flera politiska uppdrag och har bland annat varit trafikregionråd i Region Stockholm. Axel Conradi har också en gedigen politisk bakgrund och har aktivt arbetat inom Moderaterna under en längre tid.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.