Tallen har en av de största solcellsanläggningarna
BRF Tallen i Valsta har installerat en av landets största solcellsanläggningar: - För oss var detta en självklar investering i vårt arbete mot att göra boendet hos oss klimatneutralt, säger Ibrahim Khalifa, ordförande i BRF Tallen.
Under 2021 har BRF-tallen installerat en 754 kW stor solcellsanläggning på sina 20 byggnader. Det innebär att man minskar koldioxidutsläppen med motsvarande 140 resor till Thailand tur och retur. Man har dessutom en glaspanel ger längre hållbarhet och effektgaranti. Solcellerna är tillverkade i Europa med 100 procent förnybar energi. – För oss var detta en självklar investering i vårt arbete mot att göra boendet hos oss klimatneutralt. Dessutom är det en hållbar investering ur ekonomiskt, ekologiskt och social hållbarhet, säger Ibrahim Khalifa, ordförande i Brf Tallen.
Friendly Power har installerat anläggningen som är förberedd för framtida energidelning och energilagring. – Vårt ställningstagande är att leverera långsiktigt hållbara lösningar som tillverkas under goda arbetsförhållanden vilket borde vara en självklarhet. Därför väljer vi uteslutande komponenter som i största möjliga mån är producerade i Sverige och Europa, säger Mikael Bergbom, Friendly Power AB
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.