Gracia Zomi Axelsson i skånelatröjanFoto: Skånela IF/Facebook

Talangen stannar i kommunen

Rosersbergs målvakt Gracia Zomi Axelsson fortsätter sin karriär i Skånela.

Skånela har tidigare värvat Kristin Thorleifsdottir från Rosersberg och nu väljer ännu en talang från klubben Skånela IF. Det är målvakten Gracia Zomi Axelsson blir siste spelare in i damlagets trupp.

Zomi Axelsson är en av de talangfullaste målvakterna i sin årskull, 1999, och har tidigare varit med i All star team efter USM-finalspel och samtliga riksläger till och med Riks4. Tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg ser enligt Skånelas hemsida stor potential i målvakten då han anser att hon är snabb, explosiv och bra på att läsa spelet.

Ytterligare två spelare som tränar med truppen ska presenteras senare under veckan. 21 spelare kommer att finnas i truppen som även gjort klart med en fortsättning för Therese Östlund.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.