Kristin Thorleifsdottir går till H65 i Elitserien efter säsongenFoto: Magnus Granhagen/Arkiv

Talangen går till Höör

Skånela tappar talangen Kristin Thorleifsdottir efter två säsongs, stortalangen har kritat på för Höör H65 och lämnar efter säsongen.

Det var egentligen en tidsfråga innan Thorleifsdottir som är en av landets avsolut största talanger skulle lämna Skånela IF. Nu kommer svaret: Efter att denna säsong är till ända så blir ny klubbadress Höör H65. Enligt ett pressmeddelande från Skånela var Kristin jagad redan inför denna säsong. Men hon valde att stanna kvar för att slutföra studierna.
– Kristin är en av landets största talanger och hon är redo att ta nästa kliv i karriären, hon har potential att bli hur bra som helst! Jag är verkligen glad över att haft möjligheten att träna henne under dessa 2 år, kan bara säga grattis till både henne och Höör! Vi ska vara stolta att Kristin tillbringat sin första 2 seniorår i Skånela IF, säger tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg

Kristin säger själv att tiden i Skånela varit ”himla bra” och att hon aldrig trodde att hon skulle tovas så bra som hon gjort med både tjejer, tränare och förening.
– Jag har haft tränare som trott på mig enormt under dessa snart två säsonger och låtit mig växa in i den roll jag har idag, vilket jag är väldigt tacksam över. Tjejerna i laget har även betytt oerhört mycket för mig, dom har gett mig så många minnen och fina stunder både på och utanför planen, något som jag alltid kommer ha med mig.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.