Anna Sehlin (V) i samband med besök i Märsta under valrörelsen.Foto: Vänsterpartiet/Lena Malmberg
Tågvärdarna är kvar tillsvidare
Tågvärdarna som skulle ha avskaffats på pendeltågen får vara kvar tillsvidare: - Det här är en stor seger för Vänsterpartiet, men framför allt för personalen på pendeltågen, kommenterar Anna Sehlin (V).´
Tågvärdarna som skulle avskaffas på pendeltågen får vara kvar. Planerna på att att istället införa kameror på tågen läggs på is. Vänsterpartiet har kommit överens med Mittenkoalitionen om att värdarna ska få vara kvar. – Vi förutsätter nu att styret, förvaltningen och MTR rättar sig efter beslutet. Det är viktigt att det sker så fort som möjligt, så att personalen kan få lugn och ro efter den här utdragna historien, säger Anna Sehlin (V), gruppledare
Nyheter Valsta Torgs nya Kultur- och aktivitetscenter har röstats fram: - Det här ska bli en plats för människor att mötas, stimuleras och utvecklas som kommer att stärka hela kommunens attraktivitet.
Nyheter Kemikalieinspektionen och Tullverket kontrollerade smycken och elektronik på Arlandas tullager och cirka 600 smycken och produkter fastnade i kontrollen.
Nyheter Sigtuna kommun rankas nu som 35:e kommun i landet när det gäller skolresultat: - Vi arbetar intensivt för att bli en av de bästa skolkommunerna i landet. Med vårt lokala skolutvecklingsprogram har vi en tydlig och långsiktig satsning på kunskap, trygghet och studiero samt medarbetare, uppger Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L)