Det är kaos på Märsta station berättar en resenär

Tågstopp efter brand

Efter brand i ett ställverk i höjd med Stora Wäsby stoppades tågtrafiken mellan Väsby-Märsta under drygt en timmes tid.

Brandkår har larmats till en brand i ett ställverk vid Rosersbergs arbetsplatsområde, ställverket förser järnvägen med ström och just nu är trafiken stoppad mellan Väsby-Märsta. Det är inte bara pendeltågens som är drabbade utan Arlanda Express och även alla fjärrtåg samt Uppsalapendeln.

Storstockholms räddningscentral uppger för märsta.nu att ställverket ligger i höjd med Stora Wäsby. Det ska vara en mindre brand och brandkår bistår personal från Trafikverket i släckningen. Sedan klockan 8.15 är trafiken åter igång på sträckan men SL uppger att det fortfarande kan förekomma förseningar.

Uppdaterad kl. 8.34

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening