Hastigheten på tågen förbi Brista och Märsta ska öka och Norconsult har fått uppdraget att se över åtgärder.
Tåg som passerar säkerhetssystemet ATC får automatisk sänkning av hastigheten från 160 till 150 km/h. Det gäller alla tåg och systemet kan inte se skillnad på olika typer av tågfordon. Norconsult ska nu utreda möjligheter att höja hastigheten genom att se över effekterna av att låta vissa tåg få fortsätta med sin maxilama hastighet.
Nyheter Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Nyheter Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Nyheter Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.
Nyheter Lokalpolisområde Sollentuna som Sigtuna kommun hör till uppmanar trafikanter att undvika att ge sig ut på vägarna med anledning av det rådande vädret med Gul varning från SMHI.