Skånes IF som just förstärkt med William Bengtsson hoppas på fullt Vikingahallen och två poäng i derbyt mot Hammarby.
Med flera skador i bagaget så valde Skånela i veckan att göra klart med William Bengtsson från IFK Kristianstad. Till derbyt på lördag mot Hammarby hoppas man att ett fullsatt Vikingahallen ska hjälpa laget till två poäng: – Det är just sådana här matcher man vill spela. Vi har varit en bit ifrån den nivån vi vill vara på de två senaste matcherna. Dessutom gjorde vi ingen bra insats i senaste mötet med Hammarby. Därför är det viktigt för oss att vi kan visa för oss själva att vi kan prestera mot de bästa lagen i ett sånt här viktigt skede, skriver tränare Jimmy Karlsson på klubbens hemsida.
I söndags fick Skånela med nöd och näppe med sig seger mot jumbon Boden. Karlssons taktik är att stoppa Hammarbys Martin Dolk och Gustav Danielsson. – För vår del har de senaste veckorna varit lite problematiska. Skador och sjukdomar till höger och vänster har påverkat oss en del men nu känns det som vi är på gång igen. Vi känner oss väl förberedda taktiskt så nu är det bara köra, fortsätter Karlsson.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.