Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Arlanda Express spårade ur söder om Rosersberg

Ett tåg från Arlanda Express spårade ur fyra kilometer söder om Arlanda under morgonen.

Det var vid 4.40-tiden som larm kom om ett tåg som spårat ur vid Halmsjövägen söder om Arlanda. All tågtrafik är tillsvidare stoppad och enligt Trafikverket finns ingen prognos för när trafiken kan vara igång igen på sträckan. Det påverkar både pendeltåg och regionaltåg som trafikerar Arlanda-Stockholm.

Enligt Aftonbladet rör det sig om ett Arlanda Expresståg som spårat ur. Tåget hade 67 passagerare men ingen ska vara allvarligt skadad.
– Eventuellt är det en som har någon fraktur. Det verkar ha gått väldigt bra, särskilt eftersom tåget hade fyra kilometer kvar till Arlanda. Då har de normalt inte börjat bromsa än, säger Mikael Pettersson, befäl vid polisens regionledningscentral, till Aftonbladet

Polisen uppger att två personer skadats i samband med urspårningen och fick föras till sjukhus.

Har du bild? Kontakta redaktionen

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.