Olyckan inträffade vid korsningen i Krogsta.

Tåg och van krockade

Ett tåg och en van krockade vid Krogsta i Rosersberg.

Tågtrafiken stoppades en stund under söndagskvällen sedan en van och ett pendeltåg krockat. Vanen hamnade utanför korsningen och tåget körde ett par hundra meter innan det stannade i riktning mot Märsta. Ingen person skadades i samband med krocken och tågtrafiken är igång sedan 20-tiden mellan Märsta-Rosersberg. Polis var  på plats för att samtala med de inblandade och eventuella vittnen.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.