Ett tåg körde på lodjur under fredagenFoto: Arkivbild

Tåg krockade med lodjur i Odensala

En trafikolycka inträffade tidigt på fredagsmorgonen den 10 maj i Sigtuna, där ett tåg kolliderade med ett lodjur i närheten av Odensala. Enligt Polisens information befann sig lodjuret på spåret, och kollisionen resulterade i att djuret avled.

Enligt gällande rutiner kommer det avlidna lodjuret att transporteras till Naturhistoriska riksmuseet för vidare hantering och dokumentation.

Det är viktigt att notera att fåglar och däggdjur som klassificeras som ”statens vilt” ägs av staten snarare än markägaren vid deras död. Den som upptäcker ett dött djur av denna kategori är skyldig att rapportera fyndet till polisen.

Polisen har det övergripande ansvaret för att hantera och vid behov transportera djuret till lämpliga institutioner som Naturhistoriska riksmuseet eller Statens veterinärmedicinska anstalt för ytterligare undersökningar och dokumentation.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.