SL vidtar nu nya åtgärder mot pendelkaoset som hållit i sig i över en vecka.
I över en vecka har pendelkaoset fortgått på grund av sjukskrivningar bland lokförare hos MTR. För att resenärer nu bättre ska kunna planera sin resa har SL vidtagit åtgärder, de turer som visas i reseplaneraren ska trafikera. Det kommer inte vara helt säkert att tågen som listas kör men man tror att det blir mindre risk för inställda tåg. På helgerna kommer det även att gå att resa till Arlanda.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.