Foto: Pressbild/Destination Sigtuna

Synsam etablerar i Sigtuna stad

Synsam startar upp en butik på Stora Gatan som invigs i mellandagarna.

Fredagen den 29 december kl. 08.45 bjuder Synsam in alla Sigtunabor till invigningen av deras sprillans nya butik, belägen på Stora Gatan 49. Med en yta på hela 177 kvadratmeter presenterar Synsam en omfattande samling av glasögon, solglasögon, kontaktlinser och synhjälpmedel.

”Vi är glada att hälsa Sigtunaborna välkomna till vår stora butik. Här erbjuder vi marknadens bredaste sortiment av synprodukter, från glasögon till solglasögon och kontaktlinser. Våra tre medarbetare står redo att assistera med synundersökningar, ögonhälsa och val av synhjälpmedel. Vi ser fram emot att berätta mer på plats!” berättar Synsam inför invigningen.

Med 250 butiker utspridda över Sverige och över 540 butiker i hela Norden strävar Synsam inte bara efter att erbjuda synvård av hög kvalitet utan även att bidra till hållbara stadskärnor och skapa nya arbetstillfällen. Genom att etablera sig på orter, inklusive mindre sådana, söker Synsam aktivt att främja tillgängligheten till synvård och skapa en positiv inverkan på samhället.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Stark ökning av resandet via Arlanda i november

Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.

Fem konkurser under november

Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.

Nytt branschpartnerskap mellan Training Partner och Formac

Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.

Arbetslösheten ökar i Sigtuna

Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.