Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Sydkorea vill lära av Sigtunas barnomsorg

Sydkorea står inför en utmaning när det kommer till den minskande födelsetal i landet, och politikerna letar nu efter lösningar genom att satsa på högkvalitativ barnomsorg. För att hitta inspiration har de vänt sig till de nordiska länderna och specifikt till Sigtuna kommun i Sverige.

I april i år besökte en betydande delegation av beslutsfattare inom skol- och barnomsorgssektorn Sigtuna kommun för att lära sig mer om deras framgångsrika arbete inom förskolan. De var så imponerade av resultaten att en grupp blivande rektorer nu är på väg för att fördjupa sin kunskap om den svenska modellen. Dessa besök utgör en del av deras utbildning.

Susanna Solander, rektor på Tallholma förskola, har varit värd för både det tidigare besöket i våras och kommer att välkomna de blivande rektorerna.

Sydkorea står inför särskilda utmaningar, där antalet födslar kraftigt minskar. Politikerna i landet tror att en nyckel till att vända denna trend är att investera i en högkvalitativ barnomsorg och ett välfungerande system för barnomsorg. De är särskilt intresserade av den svenska modellen, där lek och lärande integreras från tidig ålder.

En av de mest påtagliga skillnaderna mellan Sydkorea och Sverige är att Sydkorea sätter en stark koppling mellan utbildning och ren kunskap redan från tidig ålder. I sydkoreanska förskolor lärs ämnen som engelska som ett andra språk redan av fyraåringar. Den svenska modellen, där lek och lärande går hand i hand, har väckt nyfikenhet hos sydkoreanska beslutsfattare. De är också intresserade av Sveriges kostnadsfria utbildningssystem, som erbjuder utbildning till alla medborgare.

Sigtuna kommun har därmed blivit en inspirationskälla för Sydkorea i deras strävan att vända den minskande trenden av barnafödande genom att erbjuda högkvalitativ barnomsorg och ett mer lekfullt lärande i tidig ålder. Det återstår att se hur dessa insikter kommer att påverka Sydkoreas framtida politik och utbildningssystem.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening