Foto: Daniel Asplund/Swedavia

Swedavia: Konjunkturen påverkar flygresandet

Swedavia rapporterar en stegrande rörelse på sina flygplatser under november månad, där närmare 2,4 miljoner resenärer passerade genom terminalerna.

Denna siffra representerar en marginell ökning med 1 procent jämfört med november året innan. Utrikesresandet, särskilt från Stockholm Arlanda och Göteborg Landvetter, har varit den drivande kraften bakom denna utveckling. Trots detta noterades en något avtagande efterfrågan under perioden.

Flygplatskoncernen påpekar att den aktuella ekonomiska situationen nu börjar sätta sin prägel på resandet. Utrikesresandet från främst Stockholm Arlanda och Göteborg Landvetter steg med cirka 5 procent jämfört med samma period året innan. Denna tillväxttakt var något mindre än de föregående månaderna. Samtidigt har inrikesresandet fortsatt att avta, vilket väcker oro då en fortsatt nedgång riskerar att påverka destinationstillgången, öka biljettpriserna och i slutändan minska tillgängligheten, både inrikes och internationellt.

”Flygresandet ökade något under november, men den dämpade konjunkturen börjar nu påverka resenärssiffrorna,” kommenterar Jonas Abrahamsson, vd och koncernchef på Swedavia. ”Utrikesresandet, främst från Stockholm Arlanda och Göteborg Landvetter, steg med cirka 5 procent jämfört med samma period förra året. Detta var dock en något svagare ökningstakt jämfört med tidigare månader. Samtidigt såg vi en minskning i inrikesresandet, vilket är bekymmersamt och riskerar att leda till en minskad destinationsbredd, högre biljettpriser och i slutändan en försämrad tillgänglighet både inrikes och internationellt.”

Av de totala 2,4 miljoner resenärerna under månaden var 1,7 miljoner utrikesresenärer, en uppgång med 5 procent jämfört med samma period förra året. Denna ökningstakt var svagare än de 8 procent som registrerades i september och oktober. Inrikesresandet minskade med 6 procent och låg på nära 700 000 resenärer.

Stockholm Arlanda Airport redovisade nära 1,7 miljoner resenärer under månaden, en ökning med 5 procent jämfört med samma period förra året. Utrikesresandet från flygplatsen steg med 7 procent till drygt 1,3 miljoner resenärer, medan inrikesresandet minskade med 5 procent och låg på nära 300 000 resenärer.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.

Att orka med skiftjobbet på Arlanda

Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.

Vilken certifiering krävs för att bli personlig tränare i Sverige?

Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.

Rosersbergaren Elin kan bli Årets VD

Näringsliv Elin Ingves Pyk från Rosersberg är nominerad till Årets VD 2025 i kategorin små företag. Hon är vd för Sevan och Sevan Hummus Factory, som har verksamhet i Rosersberg, och är en av tre finalister till utmärkelsen.

Comfort Hotel Arlanda utses till Comfort Hotel of the Year

Näringsliv Comfort Hotel Arlanda har återigen utsetts till Comfort Hotel of the Year under Strawberrys årliga Vinterkonferens, som hölls den 10–11 januari. Utmärkelsen delades ut inför tusentals medarbetare från hela Norden och är den tredje gången hotellet tar emot priset.

Minskad inrikestrafik påverkar Arlanda

Näringsliv Antalet resenärer på det svenska inrikesflyget har minskat kraftigt, vilket även märks på Arlanda, enligt en rapport från Transportstyrelsen. Jämfört med åren före 2019 har antalet passagerare nästan halverats.