Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Swedavia får förklara kökaoset för Trafikutskottet

Kökaoset i säkerhetskontrollen innebär nu att Swedavia kallas in till Riksdagens trafikutskott för att förklara sig.

Köer på flera timmar hör till vanligheterna enligt de senaste veckornas medierapportering. Avarn Security som sköter säkerhetskontrollen har problem med rekrytering samt att myndigheter måste godkänna personer som börjar arbeta i säkerhetskontrollen. Efter pandemin när resandet tagit fart går det långsamt med rekryteringen.

Nu har Swedavia kallats in till Riksdagens trafikutskott för att förklara sig. Mötet ska ske under tisdagsförmiddagen. Många har missat fina flyg till följd av kökaoset, rapporterar Ekot.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.