Intresset för att få kommunens hjälp med foder till djur har varit svalt: - Det är inte jättemånga som har hört av sig faktiskt, totalt 8 djurägare, skriver Joakim Wester, ansvarig för insatsen hos Sigtuna kommun, i ett mail till märsta.nu
Förra veckan gick kommunen ut och räckte en hjälpande hand till de djurägare som var i behov av foder. Kommunen skulle samordna insatserna så att djur kunde få foder på olika sätt. Men intresset här hemma har varit svagt från djurägarna, så har även varit fallet i andra kommuner som velat hjälpa till.
Joakim Wester som arbetar med insatsen hos Sigtuna kommun berättar att det bara är åtta djurägare som hört av sig: – Vi jobbar för tillfället på att slå och bala till helgen för de som inte kan ta foder själva, och så har vi delat ut ett antal ytor till de som kan slå själva. Vi hoppas fortfarande att fler privata markägare hör av sig med ytor som de kan upplåta men arbetet pågår för fullt.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Insändare Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.
Insändare I dag presenterar Liberalerna i regeringen den största skolbudgeten i modern tid – ett kraftfullt besked till alla Sveriges elever, lärare och skolledare.
Insändare Lowe Börjeson har helt rätt i att vi måste ta de strukturella utmaningarna på allvar och att framtidens jobb i hög grad kommer att växa fram i nya, gröna branscher. Innovation är en avgörande byggsten för ett samhälle som vill stå starkt i längden.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Kulturnyheter Höstmarknaden och Trygghetsdagen i Vattentornsparken i Valsta lockade i lördags över 3 000 besökare. Parken fylldes av marknadsbord, musik och mötesplatser för samtal, vilket gav en tydlig prägel av gemenskap.
Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.