Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Svalde 113 kapslar narkotika

En man från Ghana döms till fängelse i 4 år och 6 månader för grov narkotikasmuggling via Arlanda.

Mannen som är 35 år gammal anlände till Arlanda med ett plan i mitten av november. Vid ankomst ertappades han med narkotika i kapslar i kroppens håligheter, totalt 113 kapslar och 1,1 kilo. I rättegången berättade mannen att han svalde kapslarna och skulle få 3000 euro om han levererade dem till mottagaren i Sverige vid ankomst. Attunda tingsrätt tror inte på mannens berättelse om att han inte visste vad kapslarna innehöll. Efter avtjänat fängelsestraff ska han utvisas till Ghana.

sommar i sigtuna kommun

Högsommarvärme och goda badmöjligheter i kommunen

Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.

Misstänkt drograttfylleri i Valsta

Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening