Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Svagt slut när Skånela tappade poäng

Spänningen var olidlig i Vikinbgahallen när Skånela och Lindesberg spelade 25-25, Skånelas svaga sista tjugo var nära att resultera i noll poäng.

Skånela ledde hela matchen, från avkast nästan tills det återstod 90 sekunder. Där satte Lindesberg 25-25 vilket blev slutresultatet. Skånela lyckades inte knyta ihop säcken trots att man ledde med hela sex poäng tidigt i andra. Sista 20 gör Skånela bara sex mål medan gästerna skickar in tio.
– Vi gör väl två mål sista kvarten eller mått, kastar bort bollar, får inte igång anfallsspelet, detta måste vi analysera, sa en irriterad Jimmy Karlsson, tränare, efter matchen.

Målvaktsbyte hjälpte inte
Karlsson var nöjd med lagets defensiv och målvaktsspel, man försökte bryta trenden med målvaktsbyte sista tio, men det var inte där skon klämde.
– Vi gör inga mål, mål släpper man alltid in, nu får vi jobba med anfallsspelet i veckan. Vi har några dagar på oss. Lucce stod och mackan in sista tio, det är inte där vi tappat.

Tappar poäng i toppen
En poäng är bättre än noll, men Skånela jagar vidare i toppen och då måste man ha alla poäng man kan ta, särskilt mot lagen på nedre halvan. Lindesberg slåss förvisso för sin existens, men det skiljer ändå 16 poäng mellan lagen.
– Defensivt är vi tillräckligt bra för att vinna, vi skakar inte av oss dem, vi ger dem lillfingret och de tar hela handen, det är flyt att vi inte torskar, vi har oss själva att skylla, avslutade Karlsson.

Målen
Nilsson 8, Ladan 5, Näslund 4, Östling 3, Wärnmark, Nielsen, Tapper, Lahdo, Åkerman

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.