Foto: Magnus Granhagen

Supertalangen stannar kvar

Skånelas supertalang Simon Lindberg stannar kvar i laget:- Det ska bli mycket kul att vara en av spelarna i Skånelas trupp nästa säsong, säger Lindberg i ett uttalande.

Simon Lindberg har varit en av Allsvenskans bästa och mest talangfulla offensiva spelare den gångna säsongen. Han har säkerligen haft en och annan elitklubb efter sig. Men nu kan alla sluta jaga, han stannar kvar i föreningen i minst två år:
– Vi är mycket glada att vi, efter en del diskussioner, kommit överens med Simon om ett nytt kontrakt. Simon är en mycket viktig pusselbit, framförallt i vårt anfallsspel. Han är en av våra viktigaste spelare i den fortsatta jakten på en topplacering i Allsvenskan men också jakten på en framtida plats i Handbollsligan, säger Peder Nielsen, sportansvarig för herrlaget, i ett uttalande på Skånelas hemsida.

Simon själv är nöjd med att vara kvar och tror att man kommer ha en bredare och tyngre trupp samt att man får till ett bra lag som kan vara med och utmana om topplatserna i Allsvenskan.
– Målet måste vara att vi ska ta oss uppåt i seriesystemet, säger Lindberg.

Tränare Jimmy Karlsson om att få behålla sin nyckelspelare:
– Att Simon väljer att stanna i sin moderklubb blir jag självklart mycket glad för. Att han väljer att vara kvar trots en drös med andra anbud sänder också signaler att vi har en bra verksamhet som är stimulerande att utvecklas i. I och med att Simon blir kvar hos oss kan vi fortsätta bygga långsiktigt mot förhoppningsvis högre höjder.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Sport Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Sport Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Sport Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Sport Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Sport Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Sport Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Sport Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.