Jets har rivstartat i serienFoto: Fredrik Norling

Succéstart för Jets

Arlanda Jets ångar på i Division 1 och står på fyra raka segrar efter helgens vinst mot Djurgården.

Arlanda Jets siktar på att få kvala till Superserien efter några års harvande i Division 1. I lördags besegrade man Djurgården med klara 42-7. Christoffer Dessezar gjorde 30 av poängen och Jonathan Wittberg 12. Jets lockade hela 200 personer som stod på sidan om och hejade fram sitt lag till seger, trots att det inte finns läktare på Midgårdsvallen. Retur väntar kommande lördag på Östermalms IP.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.