Emma Ekenman-Fernis då det begav sig i Skånelas tröjaFoto: Arkivbild/Magnus Granhagen
Succén kan ta Emma till OS
Emma Ekenman-Fernis sköt Sävehof till SM-Guld och har nu även tagits ut till landslaget efter sina nio mål i finalen.
Skånelafostrade Emma Ekenman-Fernis får debutera i A-landslaget efter att ha skjutit Sävehof till SM-Guld med sina nio mål i söndags. Hon kom även med i toppen av skytteligan i hela slutspelet. Förbundskaptenen Henrik Signell säger i ett pressmeddelande att det ska bli spännande att se Emma i truppen som under lägret i Portugal 8-18 juni ska möta Norge i två inofficiella matcher. Emma har sedan tidigare U17 EM 2013 samt är aktuell för U20 VM. Om hon sköter sina kort rätt kan hon även komma med till OS i Brasilien i sommar. I mitten av juli presenteras den officiella OS-truppen.
Henrik Signells första landslagstrupp är presenterad. Emma Ekenman-Fernis och Hanna Blomstrand finns bland de 21. https://t.co/MMhJop9hgj
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.