Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild
Glada medaljörer på prispallenFoto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Succé för Motocross KM på Arlanda MC: Solen lyste över tävlande och publik

Under helgen som gick var det full fart och spänning på Arlanda MC när de årliga motocross-KM-tävlingarna avgjordes. Arlanda MC, en förening med långa rötter vid Arlandabanan strax norr om Märsta och Arlanda flygplats, var värd för detta pulserande evenemang som lockade allt från nybörjare till elitåkare.

Dagen började med uppvärmning för de deltagande förarna, följt av två intensiva heat per klass. Ordförande Fredrik var på plats för att starta förarna på den utmanande banan och säkerställa att säkerhetsåtgärder, inklusive flaggvakter och sjukvårdspersonal, var på plats för att hantera eventuella behov.

På den stora banan utspelades intensiva tävlingar som omfattade allt från 65cc till 85cc-klasser för juniorer och upp till 450cc i den mest krävande motion och elitklassen. Publiken fick verkligen se några av de mest skickliga och hängivna motocrossförarna visa sina färdigheter och mod på banan.

Vädrets makter var vänliga mot arrangörerna och deltagarna, och solen sken från en klar himmel under hela dagen, vilket skapade en fantastisk atmosfär för tävlingen. Publiken, som hejade fram sina favoritförare, njöt också av den spännande dagen.

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.