Elias Hadaya i Utsiktens BKFoto: Utsiktens BK

Succé för Elias i Utsikten – Jagades av klassiska klubben

Elias Hadaya som gjort succé i Utsikten var nära en övergång till allsvenska Halmstads BK.

Det går bra för Elias Hadaya, målvakten från Steningehöjden som spelat i Märsta IK i ungdomsåren. Allsvenska mittenlaget Halmstads BK behövde en målvakt och hörde av sig till Utsikten för att få köpa loss Hadaya rapporterar olika medier. Hadayas transfervärde uppges vara närmare 2,5 miljoner kronor. En prislapp som Halmstad inte ville betala och man lånade istället in en målvakt från Hamburg. Elias Hadaya har startat 17 matcher med Utsikten som toppar Superettan. Han har svarat för samtliga av Utsiktens starter och endast släppt in tolv mål. Utsikten har nio poäng ner till Öster som är trea. 13 matcher återstår av Superettan. Det kan mycket väl bli så att Utsikten med Hadaya spelar i Allsvenskan 2024. Han är född 1998 och varit i klubbar som Assyriska och senast i norska Bryne.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.