Det fanns både veterantraktorer och nyare modellerFoto: Daniel IskanderTjejerna i Haga Hembygdsföreningen stod för fikatFoto: Daniel IskanderPia och Kalle i hamburgergrillen med lokalt köttFoto: Daniel IskanderMysa med fårenFoto: Daniel IskanderVeterantraktorFoto: Daniel IskanderSvettigt i grillenFoto: Daniel IskanderFältet med knallar och motorerFoto: Daniel IskanderFikadags!Foto: Daniel Iskander
Succé för Bygdens dagar
Bygdens dagar i Österby Gård lockade uppemot 2000 besökare i helgen: - Det blir bättre och bättre för varje år, säger Annika Östervall, ordförande.
I helgen var det Bygdens dagar på Österby gård som arrangeras mellan Österby gård och Haga Hembygdsförening. Det lokala företagandet på landsbygden fick chans att visa upp sina produkter tillsammans med föreningen och Österby gård. Det fanns allt från lokalt producerad mat till lokalt bakverk, lokal handel och både djur och maskiner att klämma och känna på. Ett populärt inslag för de yngre var att både gosa med fåren och sitta i traktorerna.
Mysigt och stort Bygdens dagar är ett inslag som började för fem år sedan, Haga Hembygdsförening är initiativtagare och slog ihop idéen med Österby gård. Föreningen har även en egen mustmaskin och det såldes lokalt must, vinäger och även honung samt sadlar. – Folk tycker att det är mysigt här, vi ska hålla det informellt och stort. Kunna erbjuda familjer en riktig gård med traktorer och sånt. Ska vara familjärt, sa Annika Östervall, ordförande i Haga hembygdsföreningen.
Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.
Kulturnyheter Två av Sveriges största namn inom hiphop, märstarapparen ADAAM och Greekazo, går nu samman och släpper sin första gemensamma EP Nya Skolans Ledare den 15 augusti.
Nöjesnyheter Det börjar närma sig Sigtuna Summer Squeeze och i år är det många kända artister som medverkar såsom Viktoria Tolstoy, Linda Bengtzing och Jens Hult.
Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.
Kulturnyheter Författarduon bakom den uppskattade Enshammarserien är tillbaka med en ny bok. Märstabon Emilie Wiklund är ena halvan av teamet som nu släpper Att fånga en tango – en vass och varm feelgoodroman om sorg, humor och modet att börja om.
Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.
Kulturnyheter Under tisdagen besökte märsta.nu Märsta bibliotek för att ta reda på hur många ungdomar som fortfarande använder biblioteket – och hur mycket de egentligen läser.
Nöjesnyheter Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.
Nöjesnyheter Veckans sommarvärme lockade många till Steningebadet i Märsta, där temperaturen låg mellan 26 och 28 grader. Besökare i alla åldrar passade på att svalka sig, sola och umgås vid vattnet.
Kulturnyheter Den 30–31 augusti arrangeras Sigtuna Art Walk, då ett trettiotal konstnärer och utställningsplatser i Sigtuna öppnar upp för allmänheten.
Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.
Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.
Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.
Nöjesnyheter Mingel Kök & Bar på Sätuna står för flerårig matkultur i området: - Jobbet är jättebra – lugnt, fint och skötsamt. Vi har ett bra samarbete med kommunen, säger Jack Jobran, krögare.
Märstafolket På torsdagseftermiddagen besökte märsta.nu Midgårdsbadet och träffade Emilio, 18 år, som är en av sommarjobbarna på anläggningen. Han trivs med arbetet och uppskattar både tempot och gemenskapen med kollegorna.